Uudet akkreditointipäätökset, päättyneet akkreditoinnit

Alasivustolla Akkreditoidut toimijat on nähtävissä toimijoiden voimassa olevat akkreditoidut pätevyysalueet. Pätevyysalueet ovat ajantasaisia ja ne päivittyvät sivustolle kerran vuorokaudessa.  Pätevyysalueeseen voidaan tehdä laajennuksia, supistuksia ja päivityksiä akkreditoinnin muutospäätöksillä. Viimeisimmän muutospäätöksen päivämäärä on nähtävillä pätevyysalueessa. Lisätietoja akkreditointipäätöksistä ja niiden voimassaolosta voi tiedustella FINASista.

Vuosi 2016 (1.1. – 31.10.)

Uudet akkreditoinnit

Toimijan nimiAkkreditointi
tunnus
Päätöksen päivä
Blueprint Genetics OyT2922.2.2016
Turun ammattikorkeakoulu Oy, Sisäympäristölaboratorio, AkustiikkaT2939.2.2016
Stresstech Oy, MittauspalveluT29427.5.2016
Oy Keskuslaboratorio - Centrallaboratorium Ab, KCL LaboratorioT29527.5.2016
DEKRA Industrial OyS0486.6.2016
Fläkt Woods Oy, PalolaboratorioT29622.6.2016
Haitor OyK06023.6.2016
Nokia Solutions and NetworksT29713.7.2016
PäteWin OyS04914.7.2016
PäteWin OyS05014.7.2016
Espotel Oy, TestilaboratorioT29822.7.2016
A-Insinöörit Suunnittelu Oy, AkustiikkasuunnitteluT2992.9.2016
TTY-säätiö sr, Rakennustekniikan laitos, Palolaboratorio​T300​31.10.2016

 

Akkreditointi päättynyt

Toimijan nimiPäättynyt akkreditointi-
tunnus
Päätöksen päivä
Suomen ympäristökeskus, Kulutuksen ja tuotannon keskus / JäteasiainhallintaT26310.3.2016
Danisco Sweeteners Oy, DuPont, Nutrition & Health, Manufacturing Technology, Analyyttiset laboratoriotT24416.3.2016
Jyväskylän ammattikorkeakoulu Oy, Teknologia, TestauslaboratorioT27715.8.2016

 

Akkreditointi yhdistynyt osaksi toisen toimijan akkreditointia 

Toimijan nimiPäättynyt akkreditointi-
tunnus
Laboratorio johon tunnus yhdistynytPäätöksen päivä
Savo-Karjalan Ympäristötutkimus Oy, Kajaanin laboratorioT140 T047 Savo-Karjalan Ympäristötutkimus Oy21.1.2016
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, TYKS-SAPA liikelaitos, Mikrobiologia ja genetiikka, Kliinisen virologian osastoT255T148 Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Tyks-Sapa-liikelaitos, Tyks Mikrobiologia ja genetiikka, Kliinisen mikrobiologian ja immunologian osasto25.2.2016
TYKS Mikrobiologian ja genetiikan palvelualue, Genetiikan toimialueT278 T148 Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Tyks-Sapa-liikelaitos, Tyks Mikrobiologia ja genetiikka, Kliinisen mikrobiologian ja immunologian osasto

25.2.2016

 

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä TYKS-SAPA liikelaitos, Mikrobiologia ja genetiikka, Kliinisen mikrobiologian osastoT286 T148 Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Tyks-Sapa-liikelaitos, Tyks Mikrobiologia ja genetiikka, Kliinisen mikrobiologian ja immunologian osasto25.2.2016
Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, KVVY-PorilabT042 T064 Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, (KVVY), Laboratoriot30.5.2016
Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, KVVY-RaumalabT126 T064 Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, (KVVY), Laboratoriot30.5.2016
Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, PatamäkiT163​​T064 Kokemäenjoen vesistön vesiensuojeluyhdistys ry, (KVVY), Laboratoriot30.5.2016
Luonnonvarakeskus, Vantaa, RovaniemiT203T024 Luonnonvarakeskus, Jokioinen, Vantaa, Rovaniemi30.8.2016
Päätökset