Standardin ISO 15189 uusi versio - keskeiset muutokset
Aika 19.09.2023,
klo 12.00–16.30 tai
14.11.2023,
klo 12.00–16.30
Paikka Teams-etäyhteys
Hinta 250,00
euroa (+ alv)
Tilaisuuden kuvaus
FINAS-akkreditointipalvelu järjestää koulutusta päivitetyn standardin SFS-EN ISO 15189:2022 muutoksista. Koulutuksessa käsitellään standardin muutosten lisäksi siirtymäajan toimenpiteitä. Tilaisuus on avoin kaikille ja soveltuu laboratorion johdolle, laatuvastaaville ja henkilökunnalle.
Tilaisuuden hinta on 250,00 euroa + alv. Ilmoittautuminen päättyy ensimmäiseen tilaisuuteen 15.9.2023 ja toiseen tilaisuuteen 10.11.2023, jonka jälkeen peruuttaneilta tai saapumatta jääneiltä veloitetaan 50 % kurssin hinnasta.
Linkki ohjelmaan toimitetaan elokuussa 2023.
Linkki ilmoittautumiseen avataan elokuussa 2023.
Lisätietoja antaa
Giselle Nick-Mäenpää, giselle.nick-maenpaa(at)finas.fi tai 029 5052 220
Akkreditointi viranomaiskäyttöön
Aika 29.11.2023, klo 12.00-16.00
Paikka Pasilan virastokeskuksen kokouskeskus, Pikku Auditorio, Opastinsilta 12, Helsinki
Tilaisuuden tavoitteena on kertoa akkreditoinnista pätevyyden arvioinnin työkaluna ja miten yhteistyö viranomaisten kanssa on toteutettu.
- mitä akkreditointi on, mitä se osoittaa ja miten akkreditointia voi käyttää
- akkreditointivaatimukset ja arviointimenettely
- akkreditointiprosessi
- miten akkreditointi palvelee hyväksyntä- ja valvontatoimintaa
- kokemuksia yhteistyöstä viranomaisten ja FINASin välillä eri sektoreilla.
Tarkempi ohjelma ja ilmoittautuminen tulevat lähempänä seminaarin ajankohtaa.Seminaari on viranomaisille maksuton.
Kalibrointien jäljitettävyys - perusta mittausten luotettavuudelle
Aika 2024, tarkempi aika ilmoitetaan myöhemmin
Paikka Pasilan virastokeskuksen kokouskeskus, Opastinsilta 12, Helsinki
Hinta Ilmoitetaan myöhemmin
Iltapäivän koulutustilaisuuden tarkoituksena on antaa perustiedot mittaustulosten jäljitettävyydestä testaus-, kalibrointi- ja tarkastustoiminnassa. Mitkä ovat vaatimukset jäljitettävyydelle ja miten vaatimukset täytetään erityyppisissä toiminnoissa. Käydään läpi miten jäljitettävän kalibroinnin tai referenssimateriaalin tunnistaa, mitkä ovat jäljitettävyyden tunnuspiirteet ja mitä hyötyä on jäljitettävistä referenssimateriaaleista ja kalibroinneista. Koulutuksessa käydään läpi myös kalibroinnin suunnittelua ja mittausepävarmuuden hyödyntämistä arvioitaessa tulosten hyväksyttävyyttä.
Koulutus on tarkoitettu akkreditoiduille toimijoille, jotka omassa työssään käyttävät referenssimateriaaleja ja/tai toteuttavat kalibrointeja sekä toimijoille jotka työssään hyödyntävät muiden tekemiä kalibrointeja ja arvioivat niiden luotettavuutta ja jäljitettävyyttä.
Koulutustilaisuus toteutetaan, jos osallistujia on vähintään 10 kpl.
Linkki ohjelmaan
Linkki ilmoittautumiseen